بیست و هشتمین جشنواره بین المللی فیلمهای کودکان و نوجوانان

زمان : 11 تا 14 مهرماه 1393

مکان : اصفهان

 

فهرست برگزیدگان و لیست جوایز بخش سینمای ایران :

  • پروانه زرین بهترین فیلم بلند: محمدعلی طالبی برای فیلم قول
  • پروانه زرین بهترین کارگردانی: غلامرضا رمضانی برای فیلم فرار از قلعه رود خان
  • دیپلم افتخار بهترین کارگردانی: سیامک کاشف‌آذر برای فیلم آوا
  • پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه: محسن جسور برای فیلم آوا
  • دیپلم افتخار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی: حسن بیان‌لو برای فیلم قول
  • پروانه زرین و جایزه ویژه داوران به علی محمد قاسمی برای فیلمبرداری فیلم قول
  • پروانه زرین بهترین بازیگر نوجوان: سوگل نصرتی برای فیلم خانه‌ای کنار ابرها
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به یاس نوروزی برای فیلم دزد و پری
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به آرشام طالبی برای فیلم آوا
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک: به گروه بازیگران کودک و نوجوان برای فیلم باغ بهشت
  • دیپلم افتخار بهترین دستاورد فنی و هنری: علی تصدیقی برای فیلم تتل و راز صندوقچه
  • جایزه ویژه بهنام محمدی (جایزه ویژه دبیر جشنواره): حسین قاسمی‌ جامی برای فیلم به بادبادک‌ها شلیک نکنید
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر خردسال: رها بدرطالعی برای فیلم سرزمین رها

 

فهرست برگزیدگان و لیست جوایز بخش پویانمایی :

  • پروانه زرین بهترین کارگردانی بلند پویانمایی: مازیار محمدی‌نژاد برای شهر راز
  • پروانه زرین بهترین فیلمنامه بلند پویانمایی: حمیدرضا حافظی برای افسانه شهر قالی
  • دیپلم افتخار بهترین اثر بلند پویانمایی: مرکز صداوسیمای اصفهان برای افسانه شهر قالی
  • پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: ساره شفیعی‌پور برای فیلم درخت
  • پروانه زرین بهترین انیماتور فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: لیدا خسروانی برای پنکه
  • پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری کوتاه و فیلم بلند پویانمایی: بهزاد رجوی‌پور، آرش صوفی و فرید خزایی تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام
  • لوح تقدیر به پاس تولیدات ارزشمند: موسسه فرهنگی دار‌القرآن حکیم المهدی اصفهان: برای فیلم بخشنده
  • دیپلم افتخار بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: مهین جواهریان برای عروسی شاپرک
  • دیپلم افتخاری بهترین کارگردانی فیلم کوتاه و نیمه بلند پویانمایی: بهروز خندان به سلامی برای روح‌الله

 

فهرست برگزیدگان و لیست جوایز بخش ویدئویی :

  • دیپلم افتخار بهترین اثر بلند ویدیویی (تهیه‌کنندگی): رقیه حسینی برای فیلم بیداری
  • پروانه زرین بهترین کارگردانی بلند ویدیویی: مصطفی نظری‌زاده برای فیلم بچه‌های پرواز
  • پروانه زرین بهترین فیلم‌نامه بلند ویدیویی: محمددرویش علی‌پور برای بچه نشو‌
  • پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان بلند ویدیویی: سپیده کاشانی برای فیلم جشن تکلیف
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر کودک و نوجوان بلند ویدیویی: آقای شاهرخ دیانتیان برای فیلم تبسم گرگ

 

فهرست برگزیدگان و لیست جوایز 

  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر بلند ویدیویی: مهسا‌هاشمی، طناز دهقان، نازنین پیرکاری برای فیلم غریبه
  • پروانه زرین بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: رضا فقیهی برای فیلم کودکان ابری
  • دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: سجاد احمدبیگی – برای فیلم برتلک باز
  • دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدیویی: محمد پسران رزاق و لیلا جعفری برای فیلم پیام کوتاه
  • دیپلم افتخار بهترین کارگردانی کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به جلال ساعدی برای فیلم سیاه و سفید
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر فیلم کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به مهدی جواهری برای فیلم پل
  • دیپلم افتخار بهترین بازیگر کوتاه و نیمه بلند ویدئویی به محمدکاظم مرادی و ملیکا حیدری برای فیلم بولود (ابر)
  • پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران کوتاه و نیمه بلند به فاضل پورابوطالب برای فیلم کودکی آقای هنرپیشه

 

فهرست برگزیدگان و لیست جوایز بخش بین‌الملل :

  • پروانه زرین بهترین فیلم بلند: پائولا روتا برای فیلم پرواز سبک‌بال از ایتالیا
  • پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم بلند: محمدعلی طالبی برای فیلم قول از ایران
  • پروانه زرین بهترین فیلمنامه: گرت امبرشت برای سریع‌تر ادی! از بلِژیک
  • پروانه زرین بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند: کارل یاناک برای جیرکاو موش‌های سفید از چک
  • پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان: کوئن وان اوردام بازیگر فیلم برام بی‌قرار از هلند
  • پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری: آنا واندرهید برای فیلم برام بی‌قرار از هلند
  • پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی: محمدعلی طالبی برای فیلم قول از ایران
  • پروانه زرین جایزه ویژه هیات داوران بین‌الملل: بهروز کرمی‌زاده برای فیلم بهار در سرزمین عجایب از آلمان
  • پروانه زرین بهترین اثر پویانمایی بلند: نانسی فلورنس ساوارد برای قوقولی قوقوی خروس از کانادا
  • پروانه زرین بهترین پویانمایی کوتاه یا نیمه بلند: امید خوش‌نظر برای تمام زمستان‌هایی که ندیده‌ام از ایران
  • پروانه زرین جایزه پویانمایی بین‌الملل به آلفردو سودرگیت برای فیلم آنی‌نا از اوروگوئه و کلمبیا
  • تندیس محمدالدوره (کودک و مقاومت) به رانی ماسالا برای زرافه از فلسطین
  • جایزه ویژه سیفژ به محمدعلی طالبی برای قول

 


 

گزارش جشنواره

اهداف جشنواره:

۱)ارزیابی و معرفی آثار برتر سینمای کودک ونوجوان در عرصه ملی و بین المللی و تشویق دست اندرکاران برتر این سینما

۲)تشویق فیلمسازان به شناخت بیشتر مولفه های ذاتی سینمای کودک و نوجوان در حوزه فرم و محتوابه ویژه مبتنی بر مبانی و ارزشهای بومی و تعلیم وتربیت دینی

۳)بستر سازی برای کشف استعدادها در حوزه فیلمنامه نویسی و فیلم سازی در سینمای کودک و نوجوان

۴) کمک به ارتقاءِ سطح دانش و مهارت های سینمایی کودکان و نوجوانان

۵)تبادل اندیشه‌ و دیدگاه‌های مدیران سینمایی و رسانه ای، کارشناسان و صاحب نظران عرصه تعلیم وتربیت، فیلمسازان و مخاطبان

۶)تلاش در جهت رشد و رونق اقتصاد سینمای کودک و نوجوان

 

شرایط پذیرش آثار:

۱)آثار ارائه شده برای کودک و نوجوان مناسب باشد.

۲)بیش از سه سال از تولید این آثار نگذشته باشد.

۳)قبل ازمهر ماه ۱۳۹۳ در سینماهای کشور  به نمایش عمومی درنیامده و یااز شبکه‌های نمایش خانگی، تلویزیونی سراسری واستانی پخش نشده باشند.

۴)آثار ارسالی نباید در دوره های گذشته جشنوارۀ کودک و نوجوان شرکت کرده باشند.

۵)در بخش های مختلف  مسابقه بین الملل جشنواره از هر کشور حداکثر دو فیلم بلند زنده و سه فیلم کوتاه یا نیمه بلند زنده پذیرفته خواهند شد.

۶)در بخش های مختلف  مسابقه بین الملل جشنواره از هر کشور حداکثردو فیلم عروسکی یا پویانمایی بلند و سه فیلم عروسکی یا پویانمایی کوتاه یا نیمه بلند پذیرفته خواهند شد.

۷)کشور میزبان می‌تواند سه فیلم بلند زنده، سه فیلم بلند عروسکی یا پویانمایی و چهار فیلم نیمه بلند (زنده، عروسکی یا پویانمایی)، چهار فیلم کوتاه (زنده،عروسکی یا پویانمایی) را به بخش‌های مختلف مسابقه بین الملل عرضه کند.

۸)دربخش مسابقه سینمای ایران، بنا به انتخاب جشنواره در مورد تعداد آثار محدودیتی وجود ندارد.

۹)شرایط پذیرش قصه، طرح و فیلمنامه سینمای کودک و نوجوان به طور جداگانه در فراخوان مسابقه فیلمنامه نویسی اعلام خواهد شد.

الف- مسابقه سینمای بین الملل

۱-    بخش سینمای زنده

۱-۱-فیلم بلند (بیش از ۶۰ دقیقه)

۱-۲- فیلم نیمه بلند ( ۱۶ تا ۶۰ دقیقه) و فیلم کوتاه (۳ تا ۱۵ دقیقه) 

۲-    بخش سینمای عروسکی یا پویانمایی

۲-۱-    فیلم بلند (بیش از ۶۰ دقیقه)

۲-۲- فیلم نیمه بلند ( ۱۶ تا ۶۰ دقیقه) و فیلم کوتاه (۳ تا ۱۵ دقیقه)

ب- مسابقه سینمای ایران

۱-  مسابقه آثار فیلم های سینمایی

۲-  مسابقه آثار ویدئویی:

۱-۲- آثار ویدئویی بلند

۲-۲- آثار ویدئویی کوتاه  و آثار ویدئویی نیمه بلند (۳ تا ۶۰ دقیقه)

۳- مسابقه آثار عروسکی یا پویانمایی بلند (بیش از ۶۰ دقیقه)، کوتاه و نیمه بلند(۳ تا ۶۰ دقیقه)

ج- مسابقه فیلمنامه نویسی

د- مسابقه مواد تبلیغی (عکس، پوستر، آنونس و تیزر)

ه-  نمایش های ویژه (شامل: مرور آثار سرزمین های اسلامی ، مرور آثار یک فیلمساز، یا مجموعه آثار از یک کشور یا یک منطقه، آثاراقتباسی و موضوعی و سایر برنامه های جنبی)

و – بزرگداشت و نکوداشت

هیئت داوری مسابقه سینمای بین الملل

هیئت داوران بین‌المللی که اعضای آن را حداقل ۵ نفر از هنرمندان و صاحب‌نظران فعال در عرصه سینمای کودک و نوجوان ایران و جهان تشکیل می‌دهند، فیلم‌های بخش مسابقه بین المل را داوری و جوایز زیر را به برگزیدگان اهدا می‌کنند.

هیئت های داوری مسابقه سینمای ایران

هیئت های داوری متشکل از هنرمندان و صاحب نظرانی که ترجیحاً در زمینه سینمای کودک و نوجوان  فعالیت دارند، فیلم‌های مسابقه سینمای ایران را داوری و جوایز این بخش را به برگزیدگان اهدا می‌کنند.

جوایز مسابقة سینمای بین الملل عبارتند از:

مسابقه آثار زنده (بلند، نیمه بلند و کوتاه)

* پروانه زرین بهترین فیلم بلند (به تهیه کننده)

* پروانه زرین بهترین کارگردانی فیلم بلند

* پروانه زرین بهترین فیلمنامه

* پروانه زرین بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند (به کارگردان)

*  پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان

* پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری

*  پروانه زرین بهترین فیلم آسیایی

*  پروانه زرین جایزه ویژه هیئت داوران (به کارگردان)

* پروانه زرین جایزه ویژه محمد الدوره (کودک و مقاومت)

مسابقه آثار عروسکی یا پویانمایی:

هیئت داوران بین المللی کودک و نوجوان آثار بخش مسابقه عروسکی یا پویانمایی (کوتاه، نیمه بلند و بلند)را داوری و جوایز زیر را به برگزیدگان اهدا می کنند.

*پروانه زرین بهترین اثر بلند (به تهیه کننده)

*پروانه زرین بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند (به کارگردان)

*پروانه زرین جایزه ویژه هیئت داوران (به کارگردان)

جایزه سیفژ:

یک هیئت داوری متشکل از سه عضو تعیین شده با هماهنگی سازمان سیفژ (سازمان بین المللی فیلم های کودک و نوجوان) جایزه خود را به بهترین فیلم بلند جشنواره اهدا خواهد کرد.

مسابقه سینمای ایران (فیلم های سینمایی):

* پروانه زرین بهترین فیلم بلند (به تهیه کننده)

* پروانه زرین بهترین کارگردانی

* پروانه زرین بهترین فیلمنامه

* پروانه زرین بهترین فیلمنامه اقتباسی

* پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان

* پروانه زرین بهترین دستاورد فنی و هنری

* پروانه زرین جایزه ویژه هیئت داوران

مسابقه آثار ویدئویی (بلند وکوتاه):

* پروانه زرین بهترین اثر بلند (به تهیه کننده)

* پروانه زرین بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند (به کارگردان)

* پروانه زرین بهترین کارگردانی (اثر بلند)

* پروانه زرین بهترین فیلمنامه (اثر بلند)

* پروانه زرین بهترین بازیگر کودک و نوجوان

* پروانه زرین جایزه ویژه هیئت داوران

مسابقه آثار عروسکی یا پویانمایی:

* پروانه زرین بهترین اثر بلند (به تهیه کننده)

* پروانه زرین بهترین اثر کوتاه یا نیمه بلند (به تهیه کننده)

* پروانه زرین بهترین کارگردانی (اثر بلند)

* پروانه زرین بهترین کارگردانی (اثر کوتاه یا نیمه بلند)

* پروانه زرین بهترین جایزه دستاورد فنی و هنری

* پروانه زرین بهترین فیلمنامه(فقط به یکی از فیلمنامه های بلند، نیمه بلند یا کوتاه)

* پروانه زرین بهترین انیماتور(فقط به یکی از انیماتورهای آثار بلند، نیمه بلند یا کوتاه)

 

جایزه ویژه جشنواره:

* تندیس زرین جایزه ویژه شهید بهنام محمدی (شهداء کودک و نوجوان)

* پروانه زرین به بهترین فیلم منتخب تماشاگران

مسابقه انتخاب بهترین فیلمنامه بلند کودک و اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به برگزیدگان

مسابقه انتخاب بهترین آثار مواد تبلیغی و اهدای لوح تقدیر و جایزه نقدی به برگزیدگان

با درخواست هیئت داوران و تأیید دبیر جشنواره، می‌توان در هر بخش دیپلم افتخار اهدا کرد.

 هیچ جایزه‌ای به صورت هم ارزش به دو یا چند فیلم یا اثر ویدیویی (زنده ،عروسکی یا پویانمایی) تعلق نمی‌گیرد.

داوران کودک و نوجوان ایرانی

یک گروه داوری، متشکل از ۳۰ کودک و نوجوان استان محل برگزاری جشنواره که از سوی دبیرخانه جشنواره (دفتراستان) برگزیده می‌شوند، بهترین فیلم بخش مسابقـه آثار فیلم های سینمایی را با اهدای «پروانه زرین» انتخاب می‌کنند.


 

منبع:

http://jashnname.com