سینما باید جذاب باشد

سینما باید جذاب باشد و پول دربیاورد

 بزرگمهر رفیعا، درباره فعالیت سینمایش می گوید : سالهاست که سه فیلمنامه آماده کار دارم اما هر بار که اقدام می‌کنم به بن‌بست می‌خورم.

 این کارگردان که بعد از ساخت فیلم موفق «دادستان» در سال 70 فعالیت سینمایی نداشته است در گفت‌وگویی با خبرنگار سینمایی «خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)» مطرح کرد:

تمایل زیادی به کار کردن دارم و در عین حال شرایط هم فراهم نمی‌شود.

رفیعا می گوید: روی سه سناریو کار کردم و بسیار به آن‌ها علاقمندم و معتقدم کارهایی هستند که می‌توانند در جامعه موثر باشند به هرحال فیلم باید در جامعه و بیننده تاثیر داشته باشد و صرفا برای داشتن تماشاگر ساخته نشود.

 این استاد دانشگاه از «پیکان»، «کارونسرا» و «گداخونه» به عنوان فیلمنامه‌هایش نام برد و گفت: «پیکان» کاری درباره ناوچه پیکان است که ساخت آن متکی به ادارات دولتی است و باید هزینه‌اش تامین شود و بارها هم تا پای ساخت رفت اما به نتیجه نرسید. دو کار دیگر هم در حالی که می‌خواست اجرایی شود متوقف شد. اینها ماحصل وجود من است که بایگانی شده و همچنان پیگیر ساختش هستم.

 وی درباره فعالیت این روزهایش اظهار کرد: می‌نویسم و ترجمه می‌کنم و کار تدریس را هم همچنان ادامه می‌دهم و کتاب‌هایی که درباره ماهیت سینما نوشته بودم را ادامه دادم و گسترش پیدا کرده است.

این کارگردان که فیلم «دادستان» او در دهمین جشنواره فیلم فجر موفق به دریافت دیپلم افتخار بهترین فیلمنامه شد، خاطرنشان کرد: چیزی که می‌خواستم، با آن فیلم بدست آوردم. مردم کار را دوست داشتند و هر سال هم در ایام دهه فجر فیلم را نشان می‌دهند اما معتقدم این فیلم راه را برای من باز نکرد.

رفیعا ادامه داد: تهیه‌کنندگان کاری که باید می‌کردند را نکردند و نسخه 130 دقیقه‌ای فیلم به 80 دقیقه کاهش پیدا کرد و بیشتر روی جنبه‌های اکشن‌اش تاکید شد و جنبه‌های دیگرش از بین رفت. متاسفانه تهیه‌کننده فیلم هم هیچ کدام از تعهداتش را انجام نداد!

 این کارشناس سینما درباره وضعیت این روزهای سینما و نقشی که پول در اختلافات اخیر ایفا کرده است، گفت: یک بار در هالیوود بودم و با یکی از دوستان ایرانی که در آنجا کار می‌کند و جزو 15 نفر اول هالیوود است درباره فیلمنامه‌ای صحبت می‌کردم، او به من گفت اینجا اصلا بحث هنر مطرح نیست بلکه اول باید بگویی کارت چقدر می‌فروشت و همه چیز دور آن می‌چرخد.

وی ادامه داد: متاسفانه این خصلت هالیوود در ایران پیاده شده و سال‌هاست که به جز تعداد انگشت‌شماری، فیلم خوبی نداریم و به جز تعداد اندکی کارگردان بقیه خانه‌نشین شده‌اند و همه سر پول دعوا می‌کنند.

سینما باید جذاب باشد و پول دربیاورد اما این جذابیت را باید از کجا بیاورد؟ فیلم‌ها جذاب نیست و بد شده است بنابراین مردم به سینما می‌روند به جای اینکه با فیلم بخندند به آن می‌خندند.

ما هم نشسته‌ایم تا ببینیم وضعیت چگونه می‌شود و کی می‌توان کار کرد.

بزرگمهر رفیعا کارگردان 74 ساله سینما دارای مدرک کارشناسی ارشد سینما و تئاتر از دانشگاه کالیفرنیا است که از فعالیت‌های سینمایی‌اش می‌توان به ساخت فیلم «بوف کور» در سال 50 و «دادستان» در سال 70 اشاره کرد.

نوشتن دیدگاه

تصویر امنیتی
تصویر امنیتی جدید

دسته بندی مطالب